WIELKI PROJEKT- STEPHEN HAWKING, LEONARD MLODINOW |
W "Wielkim Projekcie" Stephen Hawking i Leonard Mlodinow stawiają na jeżyk przestępny i prosty w zrozumieniu dla człowieka, który nie jest zaznajomiony z tematem fizyki jak i filozofii. Autorzy postawili na długie i łatwe opisy, które ułatwiają nam zrozumienie tematów występujących w książce zamiast skomplikowanej fizyki i matematyki oraz wzorów związanych z tymi dziedzinami.
Dzięki zabiegowi zastosowania prostego języka twórcy pomagają zrozumieć zagadnienia astrofizyki przeciętnemu czytelnikowi, nie wymagając od niego dobrej znajomości tej dziedziny nauki, jednak książka zmusza również czytelnika do samodzielnego myślenia, ponieważ każda odpowiedź na pytanie rodzi kolejne nowe pytania. Możemy więc stwierdzić, że jest to książka, która "prowokuje" czytelnika do własnych przemyśleń na temat w niej opisany. Książka zawiera przegląd historii rozwoju koncepcji filozoficznych i naukowych dotyczących wszechświata. Zaczyna od jońskiej filozofii przyrody, która zakładała, że natura rządzona jest przez prawa, a nie przez wolę bogów. Później przechodzi do Kopernika, który odkrywając, iż Ziemia nie jest środkiem wszechświata co otworzyło możliwość do naukowego badania kosmosu. Autorzy opisują teorię mechaniki kwantowej, używając jako przykładu ruch elektronu. Później wyjaśniają, jak teorie mechaniki kwantowej i względności pomagają nam zrozumieć, jak wszechświat mógł powstać z niczego. I w taki sam sposób, jak Ziemia jest tylko jedną z planet Układu Słonecznego, a galaktyka, w której nasz układ słoneczny się znajduje jest tylko jedną z wielu galaktyk, zgodnie z M-teorią i nasz wszechświat może być tylko jednym z wielu wszechświatów. Na końcu wyjaśniają, że tylko niektóre z tych wszechświatów mogą umożliwiać powstanie i rozwój życia. Nasz jest jednym z nich, zgodnie z zasadą antropiczną.
Hawking i Mlodinow wyjaśniają, że według M-teorii kosmos nie ma tylko jednej historii; przeciwnie, wszystkie możliwe historie Wszechświata istnieją równocześnie. Brak jednoznacznie określonej przyszłości oznacza, że to nie historia tworzy nas, lecz to my stwarzamy historię, obserwując ją. Hawking jednak podkreśla: "Wszechświata nie stworzył ani Bóg, ani istoty nadprzyrodzone. Wszechświat powstał w sposób spontaniczny w wyniku działania fundamentalnych praw grawitacji. Nie trzeba przywoływać Boga, aby opisać proces stworzenia". Co mogło wywołać wiele kontrowersji w środowiskach religijnych.
Według Autorów M-teoria jest jedynym godnym kandydatem na miano "Wielkiej Teorii Wszystkiego"której poszukiwał kiedyś Albert Einstein jednak nie udało mu się to.
Bartłomiej Kordan
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz