środa, 27 maja 2020

Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata.

okladka

Poszukiwanie odpowiedzi na przeróżne pytania jest jednym z najważniejszych motywatorów do wielkich odkryć na świecie. Potrzeba zrozumienia świata leży bowiem w naszej ludzkiej naturze. Sięgając po książkę „Krótka historia rozumu. Od pierwszej myśli człowieka do rozumienia Wszechświata” autorstwa Leonarda Mlodinova nie sądziłam, że okaże się dla mnie źródłem tylu inspiracji i informacji odnośnie  historii   poszukiwań naukowej prawdy od czasów prehistorycznych aż po współczesność.


  Leonard Mlodinow to amerykański fizyk i autor książek popularnonaukowych. Tę książkę napisał korzystając z wiedzy wielu przyjaciół, naukowców zajmujących się różnymi aspektami nauki i jej historii. Do jej napisania użył lekkiego do zrozumienia języka, a trudne koncepcje fizyczne wyjaśnił na podstawie jasnych przykładów i z wykorzystaniem ciekawych anegdot. Skupił się na głównych odkryciach, które zmieniły sposób patrzenia na świat i pominął niewiele znaczące historie - dzięki temu książka choć zawiera wiele informacji nie jest dla czytelnika przytłaczająca. Niestety czasami da się odczuć niedostatek dostarczonej wiedzy, której okrojenie spowodowane było pewnie ogromnym zakresem materiału, który zawarty miał być w jednej książce.


Okładka książki zachowana jest w minimalistycznym klimacie, bez przesadzonych i przytłaczających informacji. Utrzymana w bieli i czerni okładka złamana jest charakterystycznym pomarańczowym kolorem przyciągającym wzrok. Zawiera również cytat Stephena Hawkinga - wybitnego brytyjskiego astrofizyka, kosmologa i fizyka teoretycznego, który poszczycić się może ogromem książek, nie tylko o tematyce popularnonaukowej. Pod jego komentarzem: „Mlodinow potrafi opowiadać o nauce w sposób przystępny i bardzo zabawny!” podpisuję się całym sercem. 


Budowa samej książki jest dosyć prosta: każdy z dwunastu rozdziałów zatytułowany jest słowem lub słowami symbolicznie określającymi zawierany tekst, wśród nich jest między innymi „Ciekawość”, „Kultura”, „Cywilizacja” czy „Rozum”, rozdziały te uporządkowane są w logiczną całość, choć czasem da się zauważyć lekkie nieprawidłowości. Każde stwierdzenia zawarte w tekście poparte są wyjaśnieniem na podstawie na przykład historycznych wydarzeń. W oczy rzuca się również duża ilość książek i artykułów z których autor skorzystał podczas pisania publikacji. 


Publikacja jest odpowiedzią na ważne pytania: skąd pochodzi nauka, jakie zmiany zaszły w ludzkich procesach myślowych, jak powstała kultura, jakie były początki ludzkich cywilizacji i wiele innych. Pytania te otrzymały dosyć wyczerpujące odpowiedzi, wraz z argumentacją i dowodami. W książce wspominane są wielkie nazwiska naukowców i myślicieli, wśród nich są między innymi Arystoteles, Newton, Mendelejew, Darwin oraz Heisenberg - każdy z nich dostał swój skrawek tekstu, w którym opisany był jego krótki życiorys oraz działalność na rzecz nauki. Poznajemy więc zmiany jakie zachodziły w myśleniu ludzi oraz widzimy różnice z tym jak myślimy obecnie. Mlodinow opisuje również charaktery naukowców, pisze że niektórzy byli bardzo kapryśni, drudzy aspołeczni, a jeszcze inni chamscy - jest to bardzo interesujące, w żadnej innej książce dotyczącej naukowców nie spotkałam się z takim podejściem do ich opisywania.


Czytanie tej książki było swego rodzaju przygodą, podczas której z każdym krokiem wyjaśniane były tajemnice ludzkiego rozumu. Przeznaczona jest ona nie tylko dla interesujących się nauką czy naukowców, ale również dla „zwykłych” ludzi - pozwala bowiem choć w małym stopniu zrozumieć działanie naszego mózgu, który jeszcze i tak skrywa przed nami ogrom tajemnic.


Karolina Kaczyńska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz