niedziela, 31 maja 2020


Jeszcze krótsza historia czasu”
Stephen Hawking, Leonard Mlodinow

 Jeszcze krótsza historia czasu - Hawking Stephen, Mlodinow Leonard

Fizyka nie każdemu przypada do gustu, szczególnie ta przedstawiana w szkole. Nie zawsze jednak nauka zagadnień fizycznych musi dotyczyć skomplikowanych wzorów czy zawiłych pojęć. Z pomocą przychodzi wybitny fizyk, którego nazwisko kojarzą prawie wszyscy. Stephen Hawking to osoba obdarzona niezwykłą inteligencją, działąjąca czynnie pomimo swojej nieuleczalnej choroby. Wybitny Brytyjski astrofizyk i kosmolog w swojej pierwszej książce popularnonaukowej przybliży nam w sposób przystępny, podstawowe prawa rządzące rzeczywistością, które zmienią na zawsze postrzeganie przez nas czasu i przestrzeni.

„Krótsza Historia czasu” na której bazuje książka została wydana w roku 1988. Przez ponad pięć lat utrzymywała się ona na liście najlepiej sprzedawanych książek. Od tego czasu w fizyce dochodziło do nowych, znaczących odkryć. Siedemnaście lat po wydaniu pierwszych egzemplarzy książki, do sklepów trafia nowe wydanie pt. „Jeszcze krótsza historia czasu”, wzbogacona o współautora. Współautor Leonard Mlodinow to fizyk i fantastyk mający na swoim koncie scenariusze między innymi do „Star Treka”, „MacGyvera” czy „Next Generation”.

Podróż po świecie fizyki zaczniemy od wielkiej skali. Począwszy od teorii wszechświatów, przejdziemy poprzez wszystkie wymiary skali, kończąc na najmniejszych z możliwych. Podczas wędrówki będziemy mogli poznać tajemnice rozmaitych praw rządzących wszechświatem.  Zaczynając od podsumowania wyobrażeń z czasów starożytnych, przejdziemy płynnie do najnowszych odkryć.

W trakcie lektury zostaną przedstawione teorie wielkich osobistości naukowych. Wśród nich pojawią się między innymi Arystoteles, Galileusz, Newton, Einstein, Kopernik czy Feynmann. Będziemy mógł dowiedzieć się jak zmieniały się poglądy na temat ziemi i wszechświata wraz z epokami, dostępem do wiedzy i technologii. W sposób przystępny zostają ukazane również skomplikowane teorie naukowe takie jak teoria względności, strun czy przestrzeni jedenastowymiarowej. Oprócz stricte naukowych zagadnień poruszone zostaną paradoksy czasowe oraz próby podróży w czasie, stanowiące inspiracje dla licznych twórców fantastyki.

Jeżeli fizyka nie jest Twoją mocną stroną, ale fascynujesz się tematyką science-fiction, z pewnością znajdziesz w książce coś dla siebie. „Jeszcze krótsza historia czasu, ukazuje zawiłe prawa fizyczne w sposób bardzo przystępny, wykorzystując zabarwienie fantastyką naukową. Jeżeli więc oglądając filmy zastanawiałeś się nad mechanizmami podróży w czasie, ta książka jest dla Ciebie.

B.Szewczyk


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz