Twórca tej książki staje się przewodnikiem wędrówki i jak sam tłumaczy już od najmłodszych lat był miłośnikiem przyrody i leśnych smaków. Opowiadał jak grzyby i las sprawiły, że oświadczyny z jego wybranką serca były jedyne w swoim rodzaju. Czytając jego książkę czuje się również, że jest przykładem człowieka, który łączy swoją pasję z pracą. Dlatego też jego popularnonaukową książkę, choć opartą na licznych badaniach, czyta się z lekkością i zaciekawieniem. Są fragmenty, gdy słownictwo staje się bardziej naukowe, ale to nie umniejsza moim zdaniem komfortu czytania. Nawet laik chemii czy biologii może się z niej dużo dowiedzieć. Dla osób zainteresowanych bardziej szczegółowo niektórymi grzybami, na końcu zostało przedstawione 29 pozycji grzybów wraz ze zdjęciami.
„Tajemnicze życie grzybów” to pozycja, która niejednokrotnie zaskakuje. Zachowania grzybów opisywane są jako przykłady do naśladowania. Tworzą one chociażby wielką wspólnotę, która działa na rzecz wspólnego dobra, czyli lasu. Dzieje się tak za sprawą niesamowitej sieci nazywanej Wood-Wide-Web, czyli internetem drzew, która służy im do komunikowania się z innymi roślinami. Nie są to jedyne pozytywne aspekty życia grzybów. Mało kto wie, że są one wykorzystywane w kolejnictwie do wytyczania najlepszych i najkrótszych połączeń dla nowych szlaków pociągowych. Nie są one, więc wykorzystywane tylko w medycynie, jak się przyjęło myśleć, ale mają zastosowanie w wielu różnych dziedzinach nauki.
Książka Roberta Hofrichtera nie przestaje zaskakiwać i bawić. Już ludzie epoki kamienia, malowali w jaskiniach podobizny grzybów, a Europejczycy w XVIII wieku odkryli halucynogenne działanie niektórych gatunków. Używane były szczególnie przez szamanów którzy dzięki ich działaniu odrywali się od rzeczywistości i szukali odpowiedzi na egzystencjalne pytania. Czy spodziewałem się, że może istnieć coś takiego jak grzyby zombie? Zdecydowanie nie, ale ta książka uświadomiła mi, że nie mogłem się bardziej mylić, bo istnieją gatunki, które potrafią przejąć kontrolę nad mózgiem swojej ofiary.
Tajemnicze życie grzybów to książka niepozorna z początku, ale już po pierwszym rozdziale czyta się ją z błyskiem w oku. Zupełnie niepostrzeżenie zarażamy się pasją do mykologicznego świata. Po przeczytaniu tej książki zostajemy wzbogaceni o naprawdę duża porcję wiedzy na temat tych niesamowitych organizmów i mamy ochotę sięgnąć po kolejną książkę przyrodniczą Roberta Hofrichtera.
Artur Klepczarek
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz