środa, 27 maja 2020

Cyfryzacja życia w erze Big Data. Człowiek - Biznes - Państwo


W swojej drugiej monografii profesor Surma dokonuje analizy wpływu Big Data z perspektywy pojedynczych osób, przedsiębiorstw a także bezpieczeństwa narodowego. Struktura książki sprawia, że każdy następny rozdział wydaje się kolejnym stopniem wtajemniczenia, poziomem wiedzy w zakresie zbierania i analizowania danych. Pierwszy rozdział stanowi swoiste wprowadzenie do problematyki Big Data przedstawiając problem masowego zbierania danych personalnych na podstawie poszczególnych projektów. Dzięki temu wprowadzeniu, czytelnik zdobywa wiedzę przydatną podczas czytania, bardziej technicznego, rozdziału opisującego zagadnień wartości zbierania oraz analizy danych w kontekście przedsiębiorstw, a także całej gospodarki. Autor zwraca tu szczególną uwagę na personalizację usług i produktów w kontekście koncentrowania działań na pojedynczych klientach oraz na wykorzystanie analitycznych systemów zarządzania. Inny ważny punkt rozważań autora stanowią Globalne Firmy Gospodarki Cyfrowej i ich działania na rynku, skupiając się na źródłach ich przewagi konkurencyjnej, a także na polityce zarządzania danymi użytkowników. Ostatni z rozdziałów porusza tematykę Big Data jest kulminacją tekstu, w którym autor opisuje zagrożenia dotyczące suwerenności cyfrowej oraz ingerencji w sprawy państwowe z użyciem mediów społecznościowych. Rozdział ten, opisujący przypadki masowych eksperymentów społecznych, dezinformację oraz walkę z cyberprzestępczością, stanowi przestrogę dla czytelnika. Sam autor zaznacza, że jego książka ma wydźwięk bardzo pesymistyczny, opisuje raczej zagrożenia niż pozytywne zastosowanie Big Data. Trudno jednak nie zrozumieć pozycji profesora Surmy, gdy widzi się w jaki sposób problematykę opisaną w tekście odbiera społeczeństwo. W świecie, w którym ludzie są obojętni bądź nieświadomi tego co niosą za sobą masowe zbieranie oraz analiza wszelkich danych pozwalających na określanie zachowań pojedynczych jednostek a także całych populacji, istnieje potrzeba rozpoczęcia społecznego dialogu poruszającego tą problematykę. Odpowiednim w tej sytuacji jest przedstawienie krytyki rozwiązań i metod w celu uświadomienia ogółu.
Pod względem merytorycznym monografia stanowi dobre wprowadzenie do problematyki dla każdego zainteresowanego. Trzeba natomiast zaznaczyć, że wartość merytoryczna wzrasta gdy podchodzi się do lektury z uprzednio zdobytą w tej tematyce wiedzą. Cały tekst skonstruowany został tak, żeby ułatwić czytelnikowi odbiór wiedzy, czy to poprzez liczne schematy przedstawiające pewne zjawiska, dane zaprezentowane w przejrzysty sposób, czy też realne przykłady stanowiące nie tylko wstęp, ale również komentarz do poruszanych tematów. Problem z jakim czytelnik musi się zmierzyć przy lekturze stanowią, na tyle liczne że rzucające się w oczy, błędy w samym tekście. Mam tu na myśli błędy zapisie słów czy zagubione spacje, najlepszy przykład stanowi użycie akronimu GFGC (Globalne Firmy Gospodarki Cyfrowej), który ze strony na stronę potrafił zmienić swoją formę. Problemy te nie przeszkadzają jednak w odbiorze lektury, są natomiast przyczyną rozproszenia.
„Cyfryzacja życia w erze Big Data” ma na celu prezentację fenomenu oraz konsekwencji zbierania i analizy ogromnych ilości danych stanowiących obraz naszego życia w sferze cyfrowej. Ze względu na swój pesymistyczny wydźwięk, książka pozwala w łatwy sposób zaznajomić się z zagrożeniami związanymi z tymi działaniami. Tym samym jest ona dobrym źródłem wiedzy potrzebnej do świadomej oceny między innymi stanu prywatności w sferze cyfrowej, tematu który coraz częściej poruszany zostaje przez media, polityków a także społeczeństwo.

Stanisław Klimkowski 
 
Surma, J. (2017) Cyfryzacja życia w erze Big Data. Człowiek. Biznes. Państwo. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN SA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz