środa, 8 kwietnia 2020

Paradoks czasu

Jak działa czas, i jak rozwinąć idealną dla siebie perspektywę czasu.



Zmiana jest prawem życia. A ci, którzy zwracają się jedynie ku teraźniejszości lub przeszłości, z pewnością przegapią przyszłość. John F. Kennedy

Ludzie w każdym etapie naszej cywilizacji żyli w swoich czasach i swoim czasem. Zarówno  Tag, dwudziestojednoletni przedstawiciel klanowej starszyzny, żyjący 150 tys. lat przed nami, jak i Abdul, potomek Taga, żyjący około 2500 lat temu i Edward, potomek Abdula żyjący około 150 lat temu, w Anglii. Każdy z tych przedstawicieli naszej cywilizacji żył swoim własnym czasem. Tag żył teraźniejszością, polował by wyżywić swoją rodzinę, nie myślał o przyszłości. Abdul był egipskim szewcem, który musiał wystawić posag córce, typowo nastawiony na perspektywę przyszłościową. Ostatni Edward, 35 letni szewc, który z powodu problemów finansowych musiał zamknąć swój rodzinny interes i przeprowadzić się do większego miasta, w celu zatrudnienia w fabryce wykonującą masowo buty. Edward typowo nastawiony na perspektywę przeszłościową, wspominał dobre czasy gdy zarabiał w zależności od jakości wykonanego produktu, a nie od godzin wypracowanych. Każdy
z tych przedstawicieli reprezentują inną perspektywę czasową, które Philip G. Zimbardo i John Boyd
opisują i przedstawiają dla poszczególnych perspektyw cechy.

Twórcy książki wykorzystują 6 perspektyw postrzegania czasu: przeszłościowo-negatywna,  przeszłościowo-pozytywna, teraźniejsza fatalistyczna, teraźniejsza hedonistyczna, przyszła,  przyszła transcendentalna. wyjaśniają jacy ludzie są w danej grupie oraz jakie cechy odpowiadają im. Wykorzystują obszary miłości, szczęścia, biznesu, polityki, do określenia reakcji i zachowań w sytuacji danego obszaru.

Przed rozpoczęciem czytania książki, autorzy proszą o wypełnienie testów,  kwestionariusza postrzegania czasu Zimbardo (KPCZ) oraz kwestionariusza postrzegania czasu przyszłego transcendentalnego (KPCPT), mające na celu pokazanie w której z tych grup się znajdujemy. czy patrzymy przeszłość pozytywnie ,negatywnie, żyjemy chwilą, czy przemyślamy skrupulatnie każdy następny krok, myśląc o swojej przyszłości.

Pierwszy paradoks czasu, "choć twoja perspektywa postrzegania czasu głęboko oddziałuje na twój świat i życie, rzadko kiedy zdajesz sobie z tego sprawę".

Gdy rozpocząłem lekturę, jedyne co było mi wiadomo, to że książka jest o tematyce psychologicznej oraz że autorzy skupiają się na analizie czasu. Po przeczytaniu pierwszego rozdziału uświadomiłem sobie że jest to bardziej pewnego rodzaju poradnik, który przytacza historie z życia autorów bądź innych ludzi z danych  grup perspektyw. Opisy sytuacji mają wymusić na naszej osobie zmiany postrzegania czasu i planowania swoich obowiązków. W niektórych momentach ze zwyczajnych historii, książka przemienia się w spis wyników badań oraz statystyk, przedstawiających np. zależność religii do sposobu postrzegania świata.

Rozdziały •  Stań się bardziej zorientowany na teraźniejszość •  Stań się bardziej zorientowany na pozytywną przeszłość •  Przyjmij swoją nową, zrównoważoną perspektywę postrzegania czasu, opisywały zasady jakie osoba musi przyjąć w celu zmienienia swojej perspektywy. Typu "by zwiększyć swoją orientację na przyszłość: Unikaj alkoholu, Uczyń z czyszczenia zębów nitką swój codzienny rytuał, odwiedź stronę Zegara Śmierci" itd.

Książka w niektórych momentach mogła w odczuciach wydawać się nudna, przeciągana. Mimo tych mniej interesujących momentów, przekazuję niesamowitą wiedzę, którą każdy z nas może wprowadzić w nasze życie, dzięki poradom i przypisom. Dzięki historiom opisanym w niej możemy odnajdywać samego/ą siebie, w zachowaniach bahaterów historii. Kolejnym czynnikiem pozytywnym, były wcześniej opisywane testy KPCZ i KPCPT, dzięki którym widzimy w której perspektywie czasu się znajdujemy w największym procencie. Wiemy z jakiego punktu wychodzimy i jaki cel chcemy osiągnąć. Książka pomogla mi w utworzeniu planu oraz przedstawieniu sobie celów do realizacji.

Książkę "Paradoks czasu",  polecam każdemu, kto dostrzega u siebie problem z organizacją czasu, bądź z przestawieniem się z jednej perspektywy na drugą, albo po prostu jest zainteresowany poznaniem świata psychologii czasu.

Philip G. Zimbardo & John Boyd, The New Psychology of time that can change your life, Warszawa, 2, 2019

Autor: Christian Pulawski


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz