środa, 1 kwietnia 2020

Nic bardziej mylnego!

“Dawniej powszechnie uważano, że Ziemia jest płaska”, ”przesmyku pod Termopilami bohatersko broniło trzystu wojowników”, “Gwiazda Dawida jest świętym symbolem religii żydowskiej” - to tylko kilka informacji, które każdy z nas mógł kiedyś usłyszeć, a które okazują się nie być prawdą. W rozszerzonej wersji swojej książki “Nic bardziej mylnego” Radek Kotarski wziął pod lupę aż 58 mitów, z którymi postanowił się rozprawić.

Książka składa się z 58 mini rozdziałów oraz bibliografii. Używam słowa “mini” ponieważ poszczególne rozdziały nie liczą więcej niż kilka stron. Mimo to zostają w nich ujęte najważniejsze informacje, dzięki którym omawiany mit zostaje finalnie obalony.

Każdy z omawianych mitów został, w pewien sposób, podzielony na trzy części. W pierwszej czytelnik dowiaduje się, z jaką informacją, uważaną powszechnie za prawdziwą postanowił skonfrontować się Kotarski. Dalszą część stanowi sprostowanie, w której autor tłumaczy, dlaczego dana informacja jest tylko mitem. Natomiast na końcu wyjaśnia, skąd wzięło się błędne przekonanie o jego prawdziwości.

Dużym plusem jest niewątpliwie sama tematyka książki. Najpopularniejsze mity zebrane w jedno miejsce i opatrzone wyjaśnieniem są niecodziennym pomysłem na książkę, jeśli spojrzymy na półki w księgarni czy zawartość sklepów internetowych. Sam dobór zagadnień, również wydaje się całkiem ciekawy. Nawet jeśli od samego początku wiemy, że dana informacja nie jest prawdziwa, to książka w interesujący sposób przybliży nam szczegóły z tym związane.

Także język stanowi ogromny atut publikacji. W pewnym momencie czytania można poczuć, jakby autor snuł  historię, przeplatając ją stwierdzeniami naukowymi. Nie zabrakło również elementów humorystycznych i bardzo obrazowych porównań. Kotarski odwołuje się także do własnych doświadczeń, zwłaszcza w pierwszej części każdego rozdziału, gdzie objaśnia, jakim mitem będzie się zajmował. Jedna z moich ulubionych anegdot pochodzi z rozdziału: “Kto przyprawił rogi wikingom?” i brzmi następująco: “Co turysta może przywieźć jako pamiątkę z Zakopanego? Pozycją obowiązkową jest oczywiście drewniana ciupaga, [...], czy zdjęcie z podchmielonym panem przebranym za misia na Krupówkach (mam takie!) [...]. Wracając ze Szwecji, Danii czy Norwegii, musimy czasem przywieźć hełm z rogami, a dodatkiem może być horrendalnie wysoki mandat dołączony do zdjęcia z fotoradaru (też mam…).” Mimo, że nie są to typowe cechy publikacji popularnonaukowej, sprawiają, że czytelnikowi łatwiej i przyjemniej jest przyswoić informacje zawarte w publikacji.

Warto także wspomnieć o graficznej części książki. Każdy rozdział zawiera zdjęcia, ilustracje obrazów, które idealnie wpasowują się w tematykę danej części. Ponadto każda grafika zawiera informacje, na jakiej licencji została ona wykorzystana! 

Jednak największą zaletę książki Kotarskiego stanowi bibliografia, która znajduję się na samym końcu. Podzielona ona została wg mitów, które były sukcesywnie obalane przez autora. Moim zdaniem jest to ogromny plus, gdyż jest to książka popularnonaukowa. Dzięki bibliografii Kotarski dodatkowo uwiarygadnia informacje, którymi operuje, obalając mity. Także odwołania do tekstów źródłowych, cytowanie ich pozwala przybliżyć realia, przez które dany mit się wykształcił.

Czy książka posiada jakieś wady? Na pewno, jednak w mojej subiektywnej ocenie dopatruję się tylko jednej. Podczas czytania, w pewnym momencie można doświadczyć uczucia monotonności. Kolejna informacja, która nie jest prawdą, co autor stwierdza na koniec rozdziału. Niektórzy czytelnicy mogą się zniechęcić do kontynuowania czytania książki, jednak uważam, że zależy to już od osobistych preferencji jednostki.

Moim zdaniem, mimo wszystko, czynniki pozytywne, o których mowa na początku sprawiają, że warto sięgnąć po tę książkę. Dostarcza ona rzetelnych informacji, potwierdzonych polskimi jak i zagranicznymi publikacjami naukowymi. Po jej lekturze czytelnicy nie będą już więcej powielać mitów, które często bywają szkodliwe, a dodatkowo będą mogli popisać się szerszą wiedzą wśród swoich znajomych (a to często stanowi priorytet w kontaktach między ludźmi!).

Warto także wspomnieć na koniec, że Radek Kotarski, od 2012 roku prowadzi kanał na YouTubie: “Polimaty”. Książka “Nic bardziej mylnego” była zatem jego debiutem w branży pisarskiej i to nie byle jakim, ponieważ stała się bestsellerem! To kolejny dowód, że warto po nią sięgnąć.


Autor: Natalia Kosik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz